‘Açık alanlar’ için de sigara yasağı geliyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tütünle mücadele kapsamında sigara içilmesine izin verilen ve açık alan olarak tanımlanan yerlere ilişkin yeni yasal düzenleme yapılacağını belirterek “Lokanta, pastane, restoran gibi yerlerin önünde kapalı yerler yapılıyor, ‘Yanları açık’ denilerek sigara içilebiliyor. Üstü kapalı olan, tek bir tarafında bile duvar bulunan yerleri kapalı alan sayacağız. Materyalin ne olduğu önemli değil, cam dahi olsa burası da kapalı alan sayılacak” dedi.

YENİ DÖNEM

Bakan Akdağ, yaptığı açıklamada, sağlıklı yaşamı teşvik etmek için ülke programlarını 2017’de çok belirgin hale getireceklerini, bu kapsamda tütün ve tütün mamulleri ile mücadele kapsamında önemli adımlar atılmaya devam edileceğini ifade etti. Yürütülen programlar sonrasında sigara içme oranının yüzde 31’den yüzde 26’lara düştüğüne ancak gençlerde sigara içme oranında artış yaşandığına dikkati çeken Akdağ, medya kampanyalarına ağırlık vereceklerini vurguladı. Akdağ, kapalı alanlarda sigara yasağını çok daha sıkı bir şekilde takip ederek tütünle mücadelede yeni bir dönem başlatacaklarını söyledi.

MARKETTE DIŞARIDAN GÖRÜNMEYECEK

“Bu dönemde iki iş daha yapacağız” diyen Akdağ, sigaranın marketlerde dışarıdan görünmeyecek şekilde kapalı dolaplarda bulundurulacağını, sigara paketlerinde markaların belli olmayacağını ve paketin üzerinde uyarılar yer alacağını aktardı. Akdağ, “Lokanta, pastane, restoran gibi yerlerin önünde kapalı yerler yapılıyor, ‘Yanları açık’ denilerek sigara içilebiliyor. Üstü kapalı olan, tek bir tarafında bile duvar bulunan yerleri kapalı alan sayacağız. Cam dahi olsa burası da kapalı alan sayılacak” diye konuştu.

EYLEM PLANI DEVREDE

2015-2018 Tütünle Mücadele Eylem Planı’na göre, çocukların faydalandığı tüm açık alanlar, yürüyüş yolları, spor yapılan aletli egzersiz alanlarında, sağlık kurumu, kreş, çocuk oyun alanları gibi mekanların yakınlarında da sigara içilmesi yasaklandı.

Yüzde 31’den 26’ya düştü

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (TAPDK) verilerine göre 19 Mayıs 2008’de uygulamaya konulan kapalı alanlarda sigara içme yasağı, kapsamın genişletilmesiyle birlikte çok daha net sonuçlar vermeye başladı. Akdağ, sigara içme oranının yüzde 31’den yüzde 26’lara düştüğüne ancak gençlerde sigara içme oranında artış yaşandığı açıkladı.

Our Score

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir